A párbeszéd elég fontos eleme a legtöbb történetnek, ezért fontos, hogy az ilyen jelenetek, ábrázolások jók legyenek.
 
Sokan elakadnak ott, hogy attól tartanak egy párbeszédet jól megírtnak, ha az passzol a jelenet résztvevőinek az iskolázottságához, jelleméhez. Ez nem is annyira rossz megközelítés, azonban egy párbeszédet nem kizárólag a karakter attribútumai határoznak meg.

Gyakorlat

Szereplők

 

Mari néni a sarki zöldségesből, már 70 feletti, túlélte a világháborút gyerekként, majd az iskolát sosem befejezve saját vállalkozásokba kezdett. Tyúkot, disznót tartott; piacra járt tojást és disznóhús feldolgozásából készült élelmiszert eladni. Idővel termelni kezdte a takarmányt, majd ezt követően zöldségest nyitott a lakótelep egyik iskolája közelében.

Dr. Kovács Elemér körzeti orvos, 42 éves, rendszeres vásárlója Mari néninek, mert szereti a friss tojást, és azt, hogy Mari néni mindig odafigyel arra, hogy áruja friss legyen, ráadásul mindenkivel kedves, a gyerekeknek meg mindig ad ajándékba gyümölcsöt.

Párbeszéd jelenet 1.:
Dr. Kovács Elemér vásárolni tér be hazafelé menet a zöldségesbe.
Párbeszéd jelenet 2.:
Mari néni és Dr. Kovács Elemér az SZTK-ban találkoznak a rendelőben.

Feladat

 
A fent leírtak alapján képzeld el a párbeszédeket, azok jellemzőit.

Gondolkodó

Kell-e minden történetbe párbeszéd? Ha igen, ha nem, miért?

Egy történetben, amennyiben alkalmazunk párbeszédes ábrázolást, milyen arányban jó alkalmazni?

Írástechnikai kurzusaink során mélyreható ismereteket szerzel a történetírás terén, ami hozzásegít, hogy regényed kiadásra kerüljön.

Könyvkiadás – A kézirat útja a boltig | A Szerkesztő válaszol

A karakter lehet élő vagy élettelen, a történet cselekményeiben közvetlenül vagy közvetve részt vesz, arra hatást gyakorol.
A történetek nagy részét az viszi előre, hogy a benne lévő karakterek kölcsönhatásba kerülnek a rájuk ható eseményekkel, bármi vagy bárki is idézze azokat elő.

„Elsődleges célunk az írói álmok valóra váltása…” | Kollektív Magazin interjú

Szerettem volna egy kicsit mélyebb betekintést nyújtani egy kiadó munkájába, egy szerkesztő életébe és a könyves világ rejtelmeibe. Ezért nagy öröm számomra, hogy Wágner Szilárddal, a Stílus és Technika kiadó szerkesztőjével beszélgethettem.

Mi lesz a kezdő szerzőkkel az Aranymosás felfüggesztése után? | MNO cikk

A hét elején számos kezdő írót sokkolt a hír, hogy az Aranymosás felfüggesztésre kerül, ami nem kizárólag a regénypályázatot érinti.A cikk írója számos kiadónál érdeklődött (Álomgyár, General Press stb), hogy az így "felszabaduló" íróknak milyen lehetőségei lesznek...

Hogy működik a jó könyvmarketing?

Letehetetlen...                         lenyűgöző stílus...                                                                                                       rabul ejtő...                                                           lebilincselő......

Milyen egy jó könyvborító?

Keresem azt a könyvet... A címére nem emlékszem,… ...csak arra, hogy egy férfi és egy nő ölelkeztek, és talán zöldes színe volt. ...csak arra, hogy az elején egy harcos áll karddal a kezében, és talán barnás színe volt. ...csak arra, hogy űrhajó van az elején, a...

Szerzői- és magán könyvkiadás egyszerűen

Megírtad? Kiadjuk. Ennyire egyszerű. Szerzői könyvkiadás könnyedén. (RÉSZLETFIZETÉSI LEHETŐSÉG - KLIKK a részletekért) Szerkesztés, korrektúra, mentorálás, tördelés, nyomdai kivitelezés, e-könyv készítés, írói weboldal készítés, országos terjesztés, marketing. Az író...

Hogyan válassz kiadót?

Érdemes több kiadótól ajánlatot kérni, alaposan átnézni, összehasonlítani őket. Így nagy eséllyel elkerülhető, hogy a szerző olyan feltételekkel ír alá egy szerződést, amiről kiderül, hogy nem jogszerű, ráadásul hátrányosan érinti.

További segítség

További írástechnikai ötletekért és tippekért csatlakozz Facebook csoportunkhoz.

Iratkozz fel hírlevelünkre

A feliratkozással biztos lehetsz abban, hogy a Stílus és Technika semmilyen újdonságáról nem maradsz le. Legyen az pályázat, induló kurzus, akció vagy friss tartalom.