Rejtővel egy asztalnál
Na fijjúk! Tuggyuk mi ez itt.
Tiztelt írók töltenek kis időt Rejtővel egy asztalnál.
A könyv
Az ellopott könyvbemutató
Rejtővel egy asztalnál
Tizenhét szerző, 358 oldal és egy vastagon fogó ceruza, ami az árat szabta. Igen, ez egy ilyen szabóceruza, ami jó vastagon tud fogni. Ezért is kerül 4290 kemény magyar forintba a kötet.
Hát… ha már itt az idő, ne várassuk tovább őket. Kilépek hát a világot jelentő deszkákra…
Nem baj, én sem. Jó, ez nem igaz, pusztán sorsközösséget akartam vállalni azokkal, akik nem ismerik. Hogy ne érezzek úgy, magukra vannak hagyva, ahogy anno Reich Jenő és megannyi sorstársa érezhette, amikor megkapták a behívót munkaszolgálatra.
De nem is ezért vagyunk itt, hogy a múlt eme szomorú részéről beszéljünk.
Bár ennek a múltnak sok köze van ahhoz, hogy olvashatjuk a Vesztegzárat, A szőke ciklont; olvashatunk Pipacsról, megismerhetjük Csülköt, Fülig Jimmyt vagy a kapitányt, aki mindig kavarja. Várják csak meg, mert még most is kavarja. Ennyi év után is.
Tudják, miért nem szabad megismerni Rejtő életének részleteit?
Mert az addigi komikus történetei tragikusra változnak. Nem nevetni fognak, hanem sírni, amikor olvassák.
{A tömeg szíve megmozdult! Valaki sínylődik a távoli óceánon! A szomszéd lakásban megőszül egy zongorahangoló, és senki sem törődik vele. Viszont az eltűnt kutatót a csendes-óceáni szigeten mindenki szívből sajnálja, mindenkit dühbe hoz a felelős tényezők hanyagsága, és a polgárok zöme úgy érzi, hogy rokona lett az elveszett kitűnő tudósnak. A polgárok szeretik, ha kitűnő egyénekkel rokonságba kerülnek. Természetesen nevetséges volna azt mondani, hogy küldjön a távoli ismeretlen szigetre néhány dollárt ennek a tudósnak.
A szomszéd zongorahangolónak küldhetnek tíz dollárt, tehát megtalálja a módját, hogy diszkreditálja az ilyen tolakodó nyomort! Az asszony ruhái, a gyermekek dohányzása, a zongorahangoló könnyelműsége (öt év előtt egy négyágú ezüst karos gyertyatartót vett a nagyanyjának) okai a bajnak. Legyünk őszinték: a zongorahangolót nem meri sajnálni, mert néhány dollárral segíthet rajta. Az emberi részvét éppen fordítottja egy kirándulásnak. Mennél távolabb fekszik térben a szánalom célja, annál gyorsabban és kényelmesebben eljut hozzá megértő embertársainak szíve!
És gyorsan másról beszélnek. Kicsi tragédia, közeli szegénység, tehát kínos.
REJTŐ JENŐ – PISZKOS FRED KÖZBELÉP}
Azonban P. Howard jól ráérzett arra, ha az a csekély, amit tenni próbálunk ellene, eredménytelen, akkor legalább nevessünk.
„Minden nap, ami nevetés nélkül telik, egy elpazarolt nap.” (Nicolas Chamfort)
És mint tudjuk, a nevetés a legjobb orvosság.
De mitől is válhatott kiemelkedő irodalmi alakká? Hiszen regényeit nem a szépirodalom alatt fogjuk megtalálni, és az sem mondható rá, hogy olyan klasszikusok mellett kerülne említésre, mint Mikszáth, Móricz vagy Jókai.
Nyughatatlan természetének köszönhetően bejárta fél Európát és kipróbált megannyi foglalkozást. El tudjuk képzelni, amikor éppen gobelinekkel házal? De azt már hamarabb, hogy a Dél-Francia kikötőkben dokkmunkásként dolgozott, és néha még egy hajóra is felkéredzkedett. Esetleg hihetetlen kalandba keveredett egy Alfa Romeo volánja mögött, esetleg bajbajutott hölgyek segítségére sietett, hogy aztán ő kerüljön zűrbe.
Azonban, ha nem kizárólag Rejtő életére koncentrálunk, hanem arra a korra is, amelyben élt, egészen pontosan a társadalmi eseményekre, hírekre, vagy hír értékű tudósításokra, újságcikkekre és szóbeszédekre; akkor azt is lathatjuk, hogy nagyon tájékozott volt.
Ahogy a világot látta… és annak eseményeit, bármilyen abszurdnak tetszett is az egész, ő ezt képes volt megjeleníteni úgy, hogy az olvasó nevessen.
A kötet ezt a szellemiséget szeretné tovább vinni, hogy bármilyen abszurd világban is élünk, bármennyire is igazak a történetek cselekményei, tudjunk nevetni.
Képek
Könyvbemutató a Csányi5-ben
Rejtővel egy asztalnál könyvbemutató
A Rejtővel egy asztalnál kötet íróival való beszélgetés.
Írók: Lajos László, Markó Gábor, Csanda Gergő, Norbert Winney, Farkas Barabás, Ligetvári Judit, Nagy-Rakita Melinda, Gerstenbrand Bence, Nádasdi Huba
Operatőr: Gyula Márk
Vágó: Schnabel Annabella
Zeneszerző: Korbeli Ferenc Sándor