Formázási segédlet
A mű címe




- Írjuk a lap tetején bal oldalra a nevünket és az elérhetőségünket. Jobb oldalra a terjedelmet.
- 9 sorkihagyás után írjuk fel középre a mű címét.
- Alá középre a nevünket, vagy írói nevünket.
- Egy sorkihagyás után kezdődhet az írás.
- Oldalszámozást ne használjunk.
- Az élőfej és élőláb használatát szintén kerüljük.
- Mentés: A fájl nevében szerepeljen a nevünk és a mű címe, ahogy a példában látjuk: “sikeres–szerzo-a-mu-cime.doc“. Ne használjunk nagy betűt, ékezetes betűt és szóközt. Szóközök helyett tegyünk kötőjelet.
- A párbeszédek miatt végezzük el a következő beállítást is:
- Automatikus számozást ki kell kapcsolni, így: Formátum/ Felsorolás és számozás – itt a legelső lehetőséget NINCS-re kell állítani.
- Párbeszédeknél nem rövid kötőjelet használunk, hanem gondolatjelet (en dash, félkvirtmínusz): Ctrl+numerikus –. Ezt a Ctrl + a numerikus billentyűzet “mínusz” jelével tudjuk leírni* (újabb verziókban Alt + 0150). Ez írás közben nem nagyon esik kézre, ezért jó megoldás a dupla rövid kötőjelet használni, melyet a Word “Automatikus javítás” parancsával egy hosszú gondolatjelre cserélünk. (Vagy írás végén az Eszközök/Csere funkcióval)
Office 365 Word automatikus számozás kikapcsolása

Hosszú gondolatjelet a magyar nyelvű szövegekben nem alkalmazunk!
- Párbeszédnél itt nincs semmi tennivalónk, mivel a LibreOffice a gondolatjelet automatikusan javítja, ha a két egymás után írt kötőjelet és utána “space”-t (szóközt) ütünk.
- Ugyanígy a leíró részeknél a sima kötőjelet automatikusan gondolatjellé alakítja, amennyiben a kötőjelet követő szó után “space”-t (szóközt) ütünk. Helytelen: Hogy ez nem jutott eszembe – gondoltam. Helyes: Hogy ez nem jutott eszembe – gondoltam. -> Ebben az esetben a pont leütése előtt egy “space”-t (szóközt) kell ütni, majd visszatörölni, hogy a pontot nyelvtanilag helyesen ki tudjuk helyezni. 🙂
- Sor és oldaltörés: Megegyezik a fentebb leírt módszerrel.
*Az ilyen kódok, ahogyan az Alt+ kódok is kizárólag numpad-en (számbillentyűn) működnek.
További érdekességet és segítséget találsz A párbeszéd helyesírása bejegyzésünkben.

Karakteralkotás, karakterábrázolás – 1. | A Szerkesztő válaszol
A karakter lehet élő vagy élettelen, a történet cselekményeiben közvetlenül vagy közvetve részt vesz, arra hatást gyakorol.
A történetek nagy részét az viszi előre, hogy a benne lévő karakterek kölcsönhatásba kerülnek a rájuk ható eseményekkel, bármi vagy bárki is idézze azokat elő.

A regényírás gyakorlása 1. | A Szerkesztő válaszol
Vezess naplót, de ne csak felsorold, hogy mit csináltál a nap folyamán, hanem próbáld meg az érzéseket és hangulatokat is leírni.
Válassz ki egy incidenst (konfliktus, ami cselekvésre késztetett téged vagy mást) és írd le rövid vázlatként.

Hogyan írjunk szexjelenetet? | A Szerkesztő válaszol
A szórakoztató irodalom és a szex Mondhatnám, hogy arról írj, amit ismersz, azonban ebben az esetben hirtelen megszaporodna a bűnügyi szervek munkája (is). (szerk. megj.: meg az internetes adatforgalom) A vágytól fűtött erotikus jelenet megírása mindig nehéz...